WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Ekonomia według Mikołaja Kopernika

KOPERNIK.TV
Prawo Kopernika-Greshama to jedno z najważniejszych współczesnych praw ekonomicznych. Podczas spotkania „Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja” na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie przypominano rolę Mikołaja Kopernika jako ekonomisty podczas jego pobytu na Warmii.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Omawiamy postać wybitnego nie tylko astronoma, ale też jak się okazuje ekonomisty. Co sprawia, że postać Mikołaja Kopernika jest tak wyjątkowa, że tutaj należy o niej mówić, zwłaszcza też pod kątem działalności na Warmii?

Prof. Andrzej Korytko, dyrektor Instytutu Historii UWM, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Olsztynie: Przede wszystkim to był wyjątkowy naukowiec, także i przede wszystkim wszechstronny. Typowy człowiek renesansu. Wiadomo, mówi się o Leonardo da Vinci, że to był jeden z najwybitniejszych ludzi epoki renesansu. Podobnie jest z Mikołajem Kopernikiem, który tak naprawdę jeżeli chodzi o działalność bezpośrednio powiedzmy na Warmii, to też troszeczkę jest może nie tyle niedoceniany, ale mało rozpropagowany, bo generalnie wiemy, że Mikołaj urodził się w Toruniu, prawda, wiemy gdzie studiował, natomiast jeżeli chodzi o funkcjonowanie Kopernika jako administratora dóbr Kapituły Warmińskiej, czy potem Komisarza Warmii, te elementy są w jego życiorysie oczywiście też eksponowane, ale mam wrażenie, że trochę słabiej.

A czy są jakieś wnioski na podstawie badań Mikołaja Kopernika z XVI wieku dotyczące monety, które można też przełożyć na dzisiejszą sytuację ekonomiczną?

To przede wszystkim wypieranie przez ten zły pieniądz tego dobrego pieniądza, czyli pewne elementy związane z inflacją. Tutaj faktycznie nie da się pewnych kwestii ekonomicznych przełożyć 1:1, bo to była zupełnie inna sytuacja. Wiemy, że czasy XVI wieczne zupełnie różniły się od współczesnych, ale faktycznie pewne procesy są podobne. Bo wiadomo, że jak jest dużo pieniądza na rynku, to ten pieniądz się dewaluuje, w związku z tym też następuje też pogłębianie się inflacji.

To kolejne spotkanie poświęcone wybitnej postaci Mikołaja Kopernika. Co takiego sprawia, co jest takiego wyjątkowego w tej postaci, że po prostu warto o niej tak naprawdę co chwila mówić i znajdować nowe informacje?

Dr Wojciech Szalkiewicz, autor książek o Mikołaju Koperniku: Kopernik ma wiele twarzy, działał na wielu polach, na wielu polach ma osiągnięcia. Znamy go przede wszystkim jako astronoma, ale był też lekarzem, był też ekonomistą, był kartografem, niektórzy mówią, że był poetą, a więc człowiek wielu talentów, wielu zdolności i myślę, że warto o tym wspominać, mówić, pokazywać tę postać właśnie z różnych perspektyw. Z poziomu różnych jego dokonań i to ważne, które zapisały się na trwałe w historii całej ludzkości. Nie tylko „De revolutionibus” jako to wiekopomne dzieło, ale tutaj mówiąc o ekonomiście nie możemy zapominać o prawie Mikołaja Kopernika, prawie ekonomicznym, które jest jednym z ważniejszych praw we współczesnej ekonomii. A powstało dokładnie w olsztyńskim zamku w 1517 roku, a więc jest to doskonałe miejsce, doskonały pretekst, żeby właśnie o tej stronie ekonomicznej mówić i jego działalności.

Jak pana zdaniem ważny wpływ miał Mikołaj Kopernik na polską ekonomię?

Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur: Oczywiście musimy o jednym pamiętać. My widzimy Kopernika jako wielkiego intelektualistę, astronoma. Kopernik pochodził z mieszczańskiej rodziny kupieckiej. Dla niego było normalnością liczenie pieniądza i zastanawianie się, jaką ten pieniądz ma wartość. I w momencie kiedy, jako kanonik warmiński, zaczął też administrować na Warmii. W prosty sposób, kiedy był na zamku w Olsztynie, stwierdził, że podły pieniądz tłoczony przez Królewiec wypiera porządny pieniądz polski i szybko doszedł do wniosku, że słaby pieniądz po prostu potrafi wypierać pieniądz mocniejszy.