WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Gmina dobra do życia

GMINA STAWIGUDA
Najlepsza w rankingach regionalnych, w rankingach ogólnopolskich niezmiennie w czołówce – gmina Stawiguda to dobre miejsce do życia. Czym kusi? Pytamy o to wójta Michała Kontraktowicza.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Statuetka Lidera Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a wcześniej pierwsze miejsce w rankingu Serwisu Samorządowego PAP w kategorii „Gmina Dobra do Życia”. Panie wójcie, cieszą takie wyróżnienia? Motywują do dalszej pracy?

Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda: Oczywiście, to jest potwierdzenie tego, co robiliśmy do tej pory, że faktycznie idziemy w dobrym kierunku. To nie jest tylko ten rok, bo tak można by powiedzieć. Dzisiaj jesteśmy w okresie podsumowywania roku, ale ja bym zaczął podsumowywać całe 4 lata ostatnie, bo faktycznie te nagrody to jest wynik działalności 4-letniej tak na prawdę, i tego jaki kierunek obraliśmy i to widać. „Gmina Dobra do Życia” to świadczy o tym, że faktycznie dobrze u nas się mieszka. W tym akurat rankingu 63 różnego rodzaju elementy wyróżniające działalność gminy. Cieszymy się bardzo, że znaleźliśmy się jako jedynka w województwie, ale chyba najbardziej cieszy to, że znaleźliśmy się jako czołowa gmina w Polsce, wśród wszystkich gmin, miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich. 14 miejsce w Polsce to jest naprawdę olbrzymia radość i potwierdzenie, że dobre kierunki obraliśmy na samym początku.

Panie wójcie, a czym kusicie do tego by was odwiedzać, u was zamieszkać?

Jednym z walorów, zawsze dla mnie najważniejszym, wartością bezwzględną są nasi mieszkańcy. Dobre położenie bezwzględnie, dobry kierunek na Warszawę, na Gdańsk i przed Olsztynem, to jest wartość istotna, ale niezwykle atrakcyjne tereny do zamieszkania pod względem atrakcyjności krajobrazowej, ale też i wartości przyrodniczej. Ja przypomnę, wielokrotnie to mówiłem, my mamy ponad 50 procent lasów w naszej gminie i kilkanaście procent terenów niebieskich, czyli wody tak na prawdę.

Jakimi inwestycjami, przedsięwzięciami ważnymi społecznie możecie się pochwalić? Przybyło wam w tym roku nowych dróg, chodników, obiektów wiejskich?

Cały czas nam przybywa. Teraz ostatnio taka niezwykle istotna inwestycja, którą razem z powiatem prowadzimy. Budujemy rondo przy ulicy Bartąskiej, w skrzyżowaniu z ulicą Złotą i Stawigudzką naszą gminną. Niezwykle istotna inwestycja, bardzo trudna inwestycja w prowadzeniu, ale teraz jest już lepiej. Dziękuję bardzo mieszkańcom za cierpliwość, jeszcze troszeczkę potrwają te trudności, ale idziemy w dobrym kierunku. Bardzo duża impreza, piknik lotniczy, ponad 10 tysięcy gości, turystów, naszych mieszkańców. Niezwykle interesująca impreza, oczywiście szykujemy się do przyszłego roku na tę samą imprezę. Również targi rolnicze razem z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, choć tak na prawdę oni są tutaj głównym inicjatorem, ale bez pomocy gminy, powiatu ciężko byłoby to zorganizować, natomiast faktycznie tu już mówimy o kilkudziesięciu tysiącach przyjezdnych w ciągu weekendu.

To teraz zapytam o plany na 2023 rok. Na co stawiacie? Co będzie priorytetem?

Kolejny budżet inwestycyjny. Znowu w środkach inwestycyjnych dużo będzie się działo. Głównym aspektem są oczywiście drogi. Drogi, wciąż nam ich brakuje, trzeba przypomnieć, że jako gmina jesteśmy 2,5 razy więksi od Olsztyna, więc musimy realizować te potrzeby, ale też edukacja. W każdym aspekcie działalności gminy staramy się na inwestycje stawiać.

Dziękuję za rozmowę.