WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO - MAZURSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

Czyste powietrze w gminie Jedwabno

GMINA JEDWABNO
Pamiętajmy, że do końca czerwca mamy czas na zgłoszenie wszystkich źródeł ciepła, które posiadamy w domu. W tym zadaniu swoim mieszkańcom pomaga Urząd Gminy w Jedwabnie.

Naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o dobro planety. Bycie eko zaczyna się od małych kroków. Jednym z nich jest zgłoszenie wszystkich źródeł ogrzewania budynków, których jesteśmy właścicielami. Obowiązek ten wprowadzono 1 lipca 2021 roku, gdy ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. „Jeżeli ktoś korzysta z kominka, z pieca, z pieca centralnego ogrzewania, na terenie nieruchomości może być ich kilka, mogą być na przykład tak, jak u mnie w domu to są trzy, łącznie wszystkie trzy trzeba zarejestrować w Gminie poprzez złożenie specjalnego formularza, ten obowiązek został wprowadzony na terenie całego kraju” – przypomina Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Źródła ciepła zgłaszać można do dnia 30 czerwca 2022 roku. Osoby, które nie zarejestrują swoich pieców w terminie, będą musiały liczyć się z karą administracyjną. „To wynika przede wszystkim z prowadzonej polityki klimatycznej, zwalczania smogu też z powietrza. Niezależnie od jakości tego pieca, czy źródła energii ono powinno być zgłoszone ze względu na to, żeby po prostu nawet policzyć, ile pieców jest tych najgorszych, ile jest tych lepszych” – podkreśla wójt Ambroziak. Ważnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakładamy w swoim domu źródło ciepła po 1 lipca 2021 roku. Wówczas mamy jedynie 14 dni na jego zgłoszenie.

W wymianie pieców pomocny będzie nowy punkt w Urzędzie Gminy w Jedwabnie. „Podpisaliśmy umowę jako gmina Jedwabno z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na prowadzenie punktu programu „Czyste Powietrze”, by pomóc mieszkańcom składać wnioski o uzyskiwanie dofinansowania do różnych form działania polegających na ograniczeniu emisji dymów, spalin właśnie z tych różnych form ogrzewania, które do tej pory mieszkańcy na naszym terenie posiadali” – mówi Sławomir Ambroziak.

Gmina również stara się działać ekologiczniej. Wyłączona została stara kotłownia węglowa znajdująca się przy urzędzie. Teraz korzysta on z kotłowni gazowej. Rozszerza się także sieć gazowa w gminie Jedwabno, która pozwala coraz większej liczbie mieszkańców na przyłączenie instalacji i korzystanie z takiej formy ogrzewania budynku.